British Academy Showcase 2022 – Yaşar Üniversitesi

British Academy Showcase 2022

Yaşar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi, 16-18 Haziran tarihlerinde Londra’da gerçekleşen British Academy Showcase 2022’nin bir parçası olarak yer aldı. Londra ve İzmir’de eşzamanlı olarak gerçekleşen sergi, küresel yerinden edilme konusundaki farkındalığın tanıtımına yardımcı olmayı amaçladı. Sergi canlı bir video bağlantısı ile Londra’da British Academy sergi salonunda ve İzmir’de TIAFI (Team International Assistance for Integration) toplum merkezinde bulunan katılımcılar arasında bir etkileşim ortamı yarattı. Her iki konumda katılımcılar dijital ortamda bir araya gelerek ‘ev’ kavramının kendileri için ne anlam ifade ettiği hakkında konuştular ve çizimlerini paylaştılar. Sergide aynı zamanda TIAFI toplum merkezinin çatısında yapılması planlanan strüktürün bir prototipi de sunuldu. Bu inşa faaliyeti, British Academy tarafından desteklenen ve Yaşar Üniversitesi, Institute of Development Studies ve  Univesity of Brighton işbirliği ile gerçekleşen WHIT araştırma ve eylem projesi bünyesinde yer almaktadır.

Londra ve İzmir’deki etkinlikte katılımcıların yarattıkları resimler TIAFI çatı tasarımın bir parçası olarak mekanlara entegre edilecek. Sergi ilk gününde okul çağındaki çocuk ve gençler, ikinci gününde araştırmacılar ve üçüncü gününde genel izleyiciler tarafından yoğun bir şekilde ve büyük bir ilgiyle ziyaret edildi. 

 


An innovative exhibition at the British Academy Summer Showcase

The exhibit at the Summer Showcase. Credit: Sangram Shikre.

We hosted an innovative exhibition at the British Academy Summer Showcase 2022, running simultaneously in the UK and Turkey, helping to promote understanding of global displacement challenges, and forge new solidarities between exhibition visitors in London and İzmir.

Visitors had an opportunity to connect with the community at the Turkish NGO, Team International Assistance for Integration (TIAFI), in digital, material and symbolic ways. The interactions and activities in London were happening simultaneously at TIAFI. People from both countries connected over the digital space with each other, speaking about what ‘home’ means to them and sharing the images they had drawn.

A group of people connect with the children at the TIFAI Community Centre via the live link. Credit: Sangram Shirke.

“It was wonderful to see the spontaneous interactions that schoolchildren from the UK had with the kids at TIAFI simply by comparing their drawings on the theme of ‘home’.”
Dolf te Lintelo, Principal Investigator on the WHIT Project and Senior Research Fellow at the Institute of Development Studies.

Just one of the many images drawn of ‘home’, drawn by a child from the TIAFI Community Centre.

“The drawings often underlined people’s common notion of, and aspirations for what a home should be, across cities, despite their very different situations”
Dolf te Lintelo

Additionally, a community wellbeing space is being constructed on TIAFI’s rooftop, led by a group of student architects. A prototype from this build was brought to the exhibit for people to use as a community space. Attendees at the event were invited to create materials that will be used on rooftop build at the TIAFI Community Centre, creating a direct and long-lasting connection between people in London and İzmir. This building activity is embedded within the larger WHIT research and action project supported by the British Academy.

Visit and follow our Instagram account to see all of the images and designs created by the TIAFI community and those who attended the BA Summer Showcase.

Sergi takımı soldan sağa: Amalia Katopodis (Umeå University), Fanny Chaiyarach (Umeå University), Meltem Gürel (Yaşar University), Benjamin Roobol (Umeå University), Dolf te Lintelo (Institute of Development Studies), Robert Mull (Univesity of Brighton, Umeå University), and Sangram Shirke (Umeå University).